logo

23 gru 2015

Jak troszczyć się o klimatyzację?

Wszyscy ci, którzy decydują się na użytkowanie klimatyzacji nie mogą zapomnieć o tym, że będą oddychali powietrzem, które pochodzi z zewnątrz, a następnie płynie przez specjalnie do tego celu przygotowane kanały, które znajdują się w urządzeniu. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby troszczyć się o czystość kanałów wentylacyjnych. Powietrze, które wydostaje się z klimatyzatora musi być czyste. To właśnie z tego powodu przed miejscem jego wylotu montowany jest filtr, którego zadaniem jest eliminowanie zanieczyszczeń. Niektóre modele oprócz typowe filtra mają jeszcze filtr dodatkowych, którego zadanie poleca na uzdatnianiu wydobywające się z urządzenia powietrza. Wraz z upływem czasu na filtrach gromadzą się najróżniejsze zanieczyszczenia. Prowadzi to do zmniejszenia wydajności urządzenia i zwiększenia poboru energii. Nieraz dochodzi do obladzania się klimatyzatorów, a to z kolei prowadzi do skraplania się wody.

Osadzające się na filtrach zanieczyszczenia sprzyjają także rozwijaniu się drobnoustrojów. Wraz z powietrzem są one wtłaczane do klimatyzowanego pomieszczenia. Bakterie, które dostają się do pomieszczenia, mogą prowadzić nawet do rozwinięcia się najróżniejszych chorób płuc. Porządki Do oczyszczania wlotów oraz wylotów powietrza wykorzystać można miękką tkaninę. W przypadku silnych zabrudzeń, których usunięcie jest bardzo trudne, można wykorzystać letnią wodę z dodatkiem delikatnego środka myjącego. Nie wolno stosować środków o działaniu żrącym. Filtry powietrza zawsze trzeba czyścić, przestrzegając zaleceń producenta.

W niektórych modelach znajduje się specjalna sygnalizacja, która daje znać, kiedy konieczne jest wyczyszczenie filtra. Poleca się, aby filtr czyszczony był co dwa tygodnie przy użyciu wody oraz odkurzacza. Pokaż, jak wygląda Twoja klimatyzacja... Raz na jakiś czas powinno odbyć się kompleksowe czyszczenie klimatyzacji. Najbardziej istotne są w tym wypadku kanały. Przepisy mówią, że kanały muszą być wyposażone w otwory rewizyjne. To właśnie one pozwalają na wyczyszczenia wnętrza przewodów, a także wszystkich innych elementów, które tworzą instalację klimatyzacyjną. Wynika to z rozporządzeń Ministra Infrastruktury.

Zobacz również

Konserwacja klimatyzacji

Klimatyzator to takie urządzenie, które filtruje powietrze, dlatego konserwacja będzie bardzo ważna, tak by zagwarantować sobie dobrą wydajność sprzętu. Zaniedbany klimatyzator szkodzi Tylko...