logo

30 gru 2015

Obsługa urządzeń klimatyzacyjnych.

Jeśli mamy nowo zamontowany klimatyzator w pomieszczeniach w których przebywamy, warto dokładnie przejrzeć funkcje jakie posiada. Szczególnie te klimatyzatory najnowszej generacji mają wiele możliwości, o których warto wiedzieć. Sterowanie ręczne. Sterowanie manualne to najprostszy sposób, dzięki któremu można zaprogramować pracę urządzenia. W obudowie znajduje się panel, który jest wyposażany w przyciski i pokrętła, za pomocą których ustalamy najbardziej dogodne parametry pracy urządzenia, czyli np. ustawiamy temperaturę, czas pracy, siłę nawiewu itp. Sterowanie za pomocą pilota oraz ważniejsze funkcje klimatyzatora. Sterowanie zdalne jest dużo wygodniejsze i najczęściej używane przez wiele osób.

Jest to już bardziej rozbudowana forma programowania pracy urządzenia, którą wykonujemy za pomocą dołączonego pilota sterowania. Na pilocie mamy odpowiednie przyciski którymi ustalamy czas pracy, włączamy poszczególne funkcje czy też biegi klimatyzatora. Niekiedy mamy możliwość ustalania kąta lamelki, przez co możemy zmieniać kierunek strumienia powietrza, ale taka funkcja jest zazwyczaj dostępna w bardziej zaawansowanych technicznie modelach. W wielu modelach jest także możliwość automatycznego włączania się pracy klimatyzatora o ustalonych porach. Można też ustalić temperaturę przy której zaczyna pracować klimatyzator, a jest to możliwe poprzez czujnik temperatury umieszczony w budowie pilota, który wysyła odpowiedni sygnał do głównej jednostki jeśli wyczuje podwyższanie się temperatury w pomieszczeniu.

Nowoczesna technologia na stałe wkroczyła w rozbudowę klimatyzatora i dzięki temu jest dostępnych coraz więcej funkcji, które w znacznym stopniu pomagają w użytkowaniu tego urządzenia. Na przykład może być samoczynnie dobierana optymalna praca sprężarki, za pomocą inwerterów z wbudowanym układem elektronicznym. To zapewnia najlepsze efekty i najniższe koszty eksploatacji, ponieważ klimatyzator będzie chłodził tylko taką ilość powietrza jaka będzie rzeczywiście potrzebna.

Zobacz również