logo

11 sty 2016

Przegląd najciekawszych funkcji klimatyzatorów

Klimatyzatory charakteryzują się tym, że każdy z nich posiada dość standardowy system odpowiadający za regulowanie ich pracy, a więc za chłodzenie, grzanie oraz nawilżanie. Klimatyzatory domowe coraz częściej informują również o tym, jaka temperatura panuje w danym momencie w pomieszczeniu, kiedy konieczna staje się wymiana filtrów, a także, czy nadszedł już czas, aby wymienić wodę w nawilżaczu. Okazuje się jednak, że nawet te funkcje nie są jedynymi. Warto poznać także inne możliwości klimatyzatorów i zastanowić się nad tym, które z nich mogą być nam potrzebne.

Do tych, które można uznać za szczególnie przydatne zalicza się przede wszystkim tryb pracy nocnej charakteryzujący się z niższym poziomem hałasu oraz automatyczny restart następujący po zaniku napięcia. Warto wspomnieć również o możliwości automatycznej zmiany trybów pracy polegającej na tym, że w zależności od zaproponowanej przez nas temperatury oraz temperatury panującej w otoczeniu urządzenie przełącza się z trybu chłodzenia na grzanie oraz na odwrót. Ciekawym rozwiązaniem jest również tryb pracy auto, czasem okazuje się bowiem, że klimatyzator może całkiem skutecznie samodzielnie odpowiadać o najlepszym trybie swojego działania, a także szybkie chłodzenie, które sprawia, że obniżenie temperatury w pomieszczeniu zaczyna zajmować zdecydowanie mniej czasu.

Osoby, które zastanawiają się nad zakupem klimatyzatora mogą też wybrać urządzenie wyposażone w system zapobiegania przeciągom oraz w możliwość programowania pracy w cyklu dobowym. Ciekawym rozwiązaniem jest również gorący start podczas uruchamiania klimatyzatora w trybie grzania. Inne ciekawe opcje to jonizacja powietrza, jego odświeżanie z wykorzystaniem dodatkowego tlenu oraz automatyczne oczyszczanie. Warto pomyśleć też o pilocie ułatwiającym sterowanie.

Zobacz również