logo

4 sty 2016

Przenośny, czy split - jak dobrze wybrać klimatyzator?

Jeszcze w dość nieodległej przeszłości o klimatyzatorach mówiono jako o luksusie, łatwo jednak zaobserwować, że mamy do czynienia ze stanem rzeczy, który szybko się zmienia. Sięga po nie coraz więcej osób, choć wcale nie oznacza to, że wokół klimatyzatorów nie rośnie duża liczba pytań i wątpliwości. Jedno z najważniejszych jest związane z tym, czy lepiej zainwestować w klimatyzatory split, czy też w rozwiązania przenośnie. Wszystkie klimatyzatory mają, oczywiście, do spełnienia tę samą funkcję, odpowiadają bowiem za chłodzenie powietrza, na rynku pojawiają się jednak również takie, które są je w stanie ogrzewać. Jeśli chcemy, aby moc klimatyzatora została dobrana we właściwy sposób, musimy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia w tym celu niezbędnych obliczeń.

Najlepiej, jeśli nie będziemy brali się za nie sami, ale poprosimy o pomoc osobę odpowiedzialną za sprzedaż tego typu urządzeń. Klimatyzatory przenośne cieszą się nieco większą popularnością niż te typu split, zwraca się bowiem uwagę na to, że są bardziej praktyczne. Można je stawiać dokładnie w tym miejscu, w którym ich praca jest w największym stopniu pożądana. Niestety, komfort ma swoją cenę, musimy więc liczyć się z tym, że klimatyzatory tego typu będą zdecydowanie mniej wydajne. Minusem może okazać się również dość wysoki poziom hałasu charakterystyczny dla rozwiązań tego typu.

Klimatyzatory stacjonarne najczęściej charakteryzują się tak zwanym typem split, a więc składają się z dwóch połączonych ze sobą jednostek. Zewnętrzna ich część jest ustawiana zaraz za oknem, te musi być więc uchylone. Klimatyzatory te charakteryzują się wysoką jakością i dziś można je zaliczać do najczęściej wykorzystywanych. Jednostka zewnętrzna jest obecna na ścianie budynku, wewnętrzna zaś w pomieszczeniu.

Zobacz również